Selamlar,

Daha önce duyurduğum yeni sponsor markalarımızda öncelikle Hotomobil firmasını size tanıtmak isterim. 1 yıllık yaptığımız sponsorluk anlaşması ile kendileri Kulübümüzün faaliyetine katkıda bulunuyorlar.

Biliyorsunuz Kulüp faaliyetlerimiz için sponsor karavan üreticilerimiz var. Kampteknekaravan Kulübü olarak sadece çekme karavanlarda değil de, diğer kategorilerde de faaliyetlerini takip ettiğimiz bir markamız vardı: https://www.hotomobil.com.tr/tr/anasayfa

Peki bu takip ettiğimiz markada ne modeller var?

Ben bu markayı 2 yıldan beri araştırıyordum. Ve Fuarda tüm modellerini gördüm, inceledim, içine girdim. Hatta Doblo - Ronin motokaravan modeli ile kiralama deneyimim de oldu... Uzun uzadıya teknik bilgilerini vs yazmayacağım. Zaten o bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu noktada, Direk modellerin Pozitif ve negatif yönlerini yazacağım.=> Ronin - Doblo Motokaravan:

Pozitif Yönleri:


* Motokaravanlarda şikayet ettiğimiz, büyük araç, fazla tüketim, fazla MTV, fazla Trafik sigortası gibi dertleri biran söndürüyor. 1.3 ya da 1.6 motor ile istediğiniz gibi gezebiliyorsunuz.
* Yine yukarıda belirttiğim gibi motokaravan/camper dediğimiz karavanlara göre compact boyutları sebebiyle her türlü alana girebiliyorsunuz, rahatlıkla park edebiliyorsunuz.
* 3 kişilik yolcu kapasitesi sizi 3 kişilik yatak kapasitesi ile karşılıyor. Ön koltuktaki isofix ile rahatlıkla bebeğinizle seyahat edebiliyorsunuz.
* Fiat Doblo üzerine M1 sınıfında yapıldığı için, Doblo'nun işlevselliği otomobil konforu ile birleşiyor. Türkiye'nin hatta Dünya'nın her yerinde ucuz parça ve bakım ile otomobil gibi dolaşıyorsunuz.
* Eğer direk fabrikadan sıfır olarak almak isterseniz Fiat araca verdiği 3 yıl garantiyi koruyor. Yani hem araç hem karavan olarak tam garantili oluyorsunuz.
* Motor hacimleri 1.3 ya da 1.6 olduğu için Sıfırını bu şekilde karavana çevirdiğinizde bile yüksek ÖTV oranları çıkmıyor.
* Karavan gövdesi monoblok. Evet benim son günlerde uzun ömürlü karavanlarda ısrarla önerdiğim gövde yapısı. Ek yok, su alma yok, yanmaya dayanıklı, yalıtımı en üst seviyede, hafif ve kolay onarılabilir...
* Diyelim ki bütçeniz var. 1 tane de yetişkin çocuğunuz var. Çeki demirini takın, arkaya eşinizle size uygun 2-3 kişilik bir karavan alın. Çocuğunuza Ronin'in alkovenli iç yatağını verin. Siz çekme karavanda kalın, içerideki masada sadece yemek yiyin... Fantastik bir çözüm...
* Compact olduğu için normal şehir içinde de çok rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bunu deneyimledim. İşe gitmişliğim bile vardır 🙂
* Şirket her türlü donanımı ekleyebiliyor. Malzemeler ithal karavan malzemeleri...
* Firmanın kredi kampanyaları sektörde hep önerdiğim, görmek istediğimiz kampanyalar: "Sıfır Faiz!"
* Satış fiyatı monoblok tüm karavanlarda alışık olduğum şekilde araç hariç 100.000-150.000 TL bandında. Yani afaki yüksek bir fiyatta değil.

Negatif Yönleri:

* Fiat Pratico araç temelinde olduğu için. Mevcut kasa ve modelde otomatik vites opsiyonu yok. Benim gibi koldan engelli olup sadece otomatik vites araç kullananlar maalesef bu karavana sahip olamıyor.
* Marka ile ilgisi olmasa da, Vergi Dairesinin anlamsız yaklaşımı sebebiyle trafik tescili olmayan sıfır Pratico'yu bu şekilde karavana dönüştürdüğünüzde normalde ÖTV muafiyeti olan kişilerden (engelliler, Gaziler vs) ÖTV alınıyor. Yani muafiyet tanınmıyor. Bunu firma ile görüştüm. Vergi Dairesi kabul etmiyor diyor. Belki muafiyet tanınan bir kişi/grup kanuni yollara başvurursa mahkemece bu durum düzelebilir. Zamanla göreceğiz.
* Normalde compact araçlarda 5 kişilik yolcu kapasitesi bu araçta yok. Kanuni olarak sadece şoför dahil 3 kişi araçta olabilir.
* Alkovenli karavanlarda pozitif olarak vurguladığımız şoför alanından karavan içine geçiş imkanı Ronin'de yok. Tıpkı çekme karavan gibi, park edip karavan içine geçmeniz lazım. Diyelim istirahat ederken, hoş olmayan birileri geldi ve rahatsız oldunuz. Karavan dışına çıkmadan araca geçemiyorsunuz. (XL modelinde bu durum giderilmiş.)

Sonuç olarak, gelecekte sahip olmayı istediğim bir motokaravan. Çekme karavanla uğraşamam ama büyüklükle de uğraşamam diyorsanız mutlaka gidip bir bakın derim. İç dizaynı ve özellikle banyosunu çok seveceksiniz. Opsiyon ve kalite konusu göreceli. O konulara girmiyorum. Umarım yeni Fiat Ticari Doblo kategorisinde otomatik vites seçeneğini görürüz ve Hotomobil'de bize bunu yapar 🙂=> Ronin XL - Doblo Motokaravan:
 
Pozitif Yönleri:

* Yukarıdaki gibi Doblo alt yapısında Ronin'nin büyük versiyonu olduğu için tüm pozitif yönlerini aynen alabiliriz.

* Ronin'e ek olarak, üst büyük alkoveni sayesinde 4 kişilik yatak kapasitesi sunuyor.
* Ronin'e göre en büyük avantajı şoför kısmı ile karavan kısmına araç içinden geçilebilir olması... Bu sayede hiç karavan dışına çıkmadan karavan kısmına geçebilir, içeriden de direksiyon başına geçebilirsiniz.

Negatif Yönleri:

* Yukarıda Ronin için belirttiğim negatif yönlerden, bazıları elbette XL modelinde yok. Özellikle araç içi ile karavanın içeriden erişebilir olması bu özelliklerin başında geliyor.
* Şuan için Firma da böyle bir çalışma var mı bilmiyorum. Ancak 4 yatak kapasitesi ile 3 kişilik yolcu kapasitesi kafa karıştırıyor. Araç içinden bağlantı olduğu için belki arka oturma alanına 2 kemer ilave edilip, projesi ile 5 kişilik bir kapasite yakalanabilir diye düşünmeden edemiyorum. Umarım Hotomobil'in bu konuda bir çalışması vardır...


Sonuç olarak, XL modeli standart modele göre 10.000 TL pahalı. Bu fark değer mi, bence kesinlikle değer. Örneğin eşinizle kampa gittiniz. Arka masa alanını hiç bozmadan üst alkovende kalabilirsiniz.
Yukarıda belirttiğim gibi, ilerde firma proje ve onay ile yolcu kapasitesini de arttırırsa bence inanılmaz bir karavan/araba olur.=> Freedom - Vw Transporter Motokaravan:
 
Pozitif Yönleri:

* Çift Kabin! Ailenizi toplayın, çocukları arkaya alın. Üst alkoveni ile 4+1 yatak kapasitesinde ve yolcu kapasitesinde 6 kişi ile seyahatin keyfini çıkarın.
* Ronin XL'da olduğu gibi kabin içinde karavan alanına geçiş yapabilirsiniz.
* 2.0 motor olması sebebiyle karavan dönüşümünde yüksek ÖTV oranı ile karşılaşsanız da otomatik vites bir karavana sahip olabilirsiniz.
* İç hacminin büyük olması sebebiyle 750 kg altı karavanlarda önerdiğimiz hafta sonu tatillerinden ziyade, uzun süreli kalmalara da elverişli bir karavan yapıyor Freedom'u.

Negatif Yönleri:

* 2.0 motor dediğinizde yukarıda Ronin motokaravanda saydığım tüm pozitif özellikler negatife dönüşüyor. Vergi, Trafik, düşük hacime göre yüksek tüketim, daha zor şehir içi kullanım vb.

* Yüksek motor hacmi sebebiyle Camper/karavan çözümlerine göre bir miktar pahalı kalıyor. Ancak sunduğu koltuk kapasitesi elbette daha fazla.

Sonuç olarak, eğer sayıca çok ailefertleriniz var ise, Alkovenli monoblok karavan istiyorsanız ve uzun kalmalar için düşünüyorsanız ben kesinlikle bu karavanı öneririm. Kullanmadım ama Fuarda canlısını birebir inceledim. Gerçekten çok geniş ve ferahtı. Otomatik vites seçeneği çok olumlu. Ancak yüksek vergi oranları sebebiyle şimdi değil de, 2-3 yıl sonra mevcut araçlar dönüştürülerek daha ekonomik çözümler sunulabilir.=> Reviva - Camper Karavan

Pozitif Yönleri:

Ülkemizde neredeyse motokaravan tanımını oluşturan bir sınıf var "Camper"
Bu noktada bu model 15 m3 hacmi ile tam rekabet edebilir bir model.

* Yolcu kapasitesi 3+1 ve yatak kapasitesi de 4 kişilik. Dolasıyla, çekirdek ailenizle çok rahatlıkla kullanabileceğiniz bir karavan.
* Banyo ve Bagaj alanındaki yenilikçi yaklaşımlarını çok çok farklı.
* Fiyatlama anlamında rakip şirketlerin sunduğu fiyat skalasında. Ne ucuz ne de pahalı.

Negatif Yönleri:

* Bazı firmaların standart fiyat içinde sunduğu opsiyonlar, ekstra ücrette. Bu durum diğer modellerde de var. Ancak bu model daha rekabete açık bir model olduğu için daha çok göze çarpıyor.

* Motokaravanların makus kaderi olan yüksek motor hacmi, büyük araç, küçük araçlara göre fazla tüketim, fazla vergi ve fazla trafik sigortası elbette bu Camper içinde geçerli.

Sonuç olarak, ben bir camper dönüşümü düşünseydim. Kuşkusuz gidip incelerdim. Fiyat/performans olarak bir miktar değerlendirme zorluğu yaşayabilirdim. Ama tasarımsal ve yaratıcılık ögelerinde mutlaka hayallerimi süsleyen bir karavan olurdu.=> Gladiatör - Pick-Up Karavan

Son dönemde yükselen trend içinde pick-up karavanlarda var. Hotomobil bu anlamda sabit değil de sökülebilir olarak çekme karavan mantığında bir çözüm sunuyor. Yani ücretli kamp alanına gidip, karavanı gövdeden ayırıp, kilitleyip şehri dolaşabilirsiniz. Sonra tekrar monte edip kalabilirsiniz. Ya da kullanmadığınız zamanlarda evinizin garajına çıkarıp koyabilirsiniz.

Pozitif Yönleri:

* Yukarıda belirttiğim gibi çıkarılabilir olması.
* Hotomobil bu konuda hiçbir tartışmaya mahal vermemiş. Yan aynalardan geniş değil. Ve kasadan dışarı çıkmıyor. Bu noktada hiç bir Trafik polisi bu yük sınıfında değil diyemez. Dolayısıyla ne muayene, ne de Kolluk Kuvveti anlamında sorun yaşamadan, ruhsata işleme vb yapmadan kullanabilirsiniz.
* Gövde yapısı yanmaz antibakteriel monoblok. Monoblok gövdeleri sevdiğimi ve önerdiğimi söylemiştim.
* Bu küçük yaşam alanında her şey var: Yatak, mutfak, Wc/Banyo.
* Pick-Up bir aracınız varsa, ortalama çekme karavan fiyatında böyle bir kabin alabilirsiniz. Kabin 2-3 kişilik diye üzülmeyin, arkaya küçük bir teardrop çekme karavan alıp, tıpkı 5 kişilik yolcu kapasitesi gibi yatak kapasitenizi de 5 kişilik yapabilirsiniz.

Negatif Yönleri:

* Hiç kullanmadım. Ancak Pick-up araçların yüksekliğine birde kabin yüksekliği eklenince bununla offroad zor olur, demeden edemiyorsunuz. Sanki tavanı pop up türü olsaymış, daha dengeli olurmuş gibi...
* Yukarıda pozitif olarak nitelediğim tartışmaya mahal vermeden kasa içinde kalan kabin boyutu sebebiyle özellikle oturma alanı ve banyo kısmında benim gibi baskül ailesinin bir ferdiyseniz zorlanabilirsiniz.
* Hiç aracınız yok ise ve bu segmentte karavan/araç düşünüyorsanız Pick-Up araçların ülkemizde kafa karıştıran bir durumu var. 4x4 isterseniz motor hacmine göre "yok artık" diyebileceğiniz MTV oranları var. Her yıl vize ve düşük hız limiti ve yol kısıtlamaları da cabası... Bu yüzden bir türlü Pick-Up araçlara ısınamadım. Emsal SUV araçlara göre satın alma maliyetleri dâhiyane ÖTV vergimiz olmaması sebebiyle uygun ama ya sonra...

Sonuç olarak, eğer Pick-Up aracım varsa, kamp dışı şehir içinde kullanıyorsam portatif bir tavan yaptırırdım. Sonra bu karavanı alır, özel garajımda sürekli değiştirirdim. İç hacmi sıkıntı yaratmaya başladığı an hemen bir çekme karavan seçeneğini düşünürdüm. Elbette bütçem olması kaydı ile...=> Troy - Çekme Karavan:

Etraflıca "Yeni Çekmek Karavan" haberlerinde yayınlamıştım bakabilirsiniz:

https://www.facebook.com/.../permalink/192957148663167/

Bu yüzden direk sonuç kısmına geçebilirim...

Sonuç olarak, 4 kişilik yatak kapasitesi ile 4 kişilik oturma düzeni ile monoblok kategoride tercih edilecek 750 kg altı bir çekme karavan Troy.
Sadece 750 kg altı karavanlara göre 3.10 metrelik iç uzunluğu ile en küçük 4 kişilik karavanlardan biri yapıyor onu.
Birazcık fiyat/performans göre fiyatı, standart fiyatının bile 110.000 TL + KDV olması sebebiyle yüksek kalıyor. Bu noktada ben firmadan bundan sonraki yeni Troy çalışmalarında bir miktar uzunluk artışı ve kilo azaltımı çalışması beklerken fiyatında da en azından sabit donanımlarının artması ile bir iyileştirme bekliyorum.=> Mohican - Teardrop Çekme Karavan:

Bütçeniz kısıtlı, aracınız ufak ve yorgunluğa gelemeyen bir otomobil. Kapalı garajınız var ama yüksek değil. Ve sadece eşim ve 1 çocuğumla ben gidip yatacağım ve mutfağı olan bir karavan istiyorum dediniz, buyurun:

Pozitif Yönleri:

* 400 kg altı olduğu için güçlü bir ATV-UTV ile bile çekebilirsiniz.
* Monoblok gövdemiz hep var 🙂
* Dışarıdan ve içeriden erişilebilir mutfak tasarımı bu karavanlarda en çok istenen özelliklerin başında geliyordur.
* Amortisörlü torsiyonlu dingil sayesinde offroad rahatlıkla düşünebilirsiniz.
* 2 yetişkin + 1 çocuk rahatlıkla kalabilirsiniz. Kabin içi yüksekliği de 1 metre üzerinde.
 
Negatif Yönleri:

* Belki Fuara özel olabilir. Çok emin olmamakla beraber dış malzeme kaplamasında sorunlar tespit ettim. Ancak dediğim gibi, belki Fuar telaşı ile öyle olmuş olabilir, kesinlikle emin değilim.
* Kartuşlu ocak konusunda patlama deneyimlerine şahit oldum. Bu yüzden oldum olası dedantör bağlantısı ile sabit ocak taraftarıyım.
* 50-60.000 TL arası fiyatlaması ilk aşamada yapmayın dedirtiyor. Ama şu monoblok işine girince, normal deyip geçiyorsunuz.
* 400 kg boş ağırlık, dolu olarak 500 kg ve üzeri düşünülürse ben kesinlikle frenli dingil seçeneğinin standart olmasını beklerdim. Ekstra orak görünce yapmayın demeden edemedim.

Sonuç olarak, başlangıç için ve yukarıda saydığım gibi kısıtlı garaj alanı ve araba olanağı için biçilmiş kaftan. Monoblok teardrop yapan 1-2 firma var sadece. Bu anlamda da iyi bir alternatif. Hafif olsun offroad yapalım dediğinizde de yine iyi bir seçenek...
Yanına güzel bir tente/odası seçeneği ile çok rahatlıkla karavan gibi kalınabilir. Bu karavanlarda en çok düşünülen konu kuşkusuz WC/Duş. Onu da diğer tarafa düşüneceğiniz sabit kaliteli bir WC/Duş kabini ile halledebilirsiniz.

Genel Sonuç:

Karşımızda model skalası ve sundukları ile çok innovatif bir firma var. Özellikle Alkovenli monoblok karavan kategorisinde seri üretimde neredeyse rakipsizler. Yine müşterilerin yönlendirmesi ile çift kabin, camper ve teardrop çekme karavan çözümleri ile bu yıl çok konuşuldular.

Ben gerçekten samimiyetle beğeniyor ve takip ediyorum. Ve gelecekte yaşım ilerledikçe ve kolumdaki engellilik durumu hayatımı daha zorlaştırdıkça ben kesinlikle bu markadan bir alkovenli yaptırıp Avrupa turu yapmak istiyorum, diyorum. Nasip olmasını diliyorum 🙂

Yakın zamanda youtube kanalımızdan video paylaşımlarına da başlayacağım, şimdiden takip edebilirsiniz:
https://www.youtube.com/channel/UCkT4nG7wlGJsAaVmaUlvxdA