Marka: CARVAN Design Karavan
Firma Sahibi: Volkan GÖKALP - 0532 139 96 44
https://www.instagram.com/volkangokalp__/
Üretim Yeri: İstanbul - Şişli
Model: Monoblok 405 deluxe
Ölçüler: 4.05 metre boy, 2.15 metre en, 1.86 metre iç yükseklik
Standart Donanımlarla Ağırlık: 730 kg.
Yatak: Ön Çift Kişilik/Masa, Arka 2'li Ranza
Gardrop: Var.
Tip Onay Belgesi: TÜV SÜD'e hem O1 sınıfı hem de O2 sınıfı belge başvurusu yapılmış.
Standart Donanım:
 • Monoblok Yekpare Fiberglas Gövde İzolatik Polyester ve Poliüretan Isı Yalıtımı
 • Komple Al-Ko Frenli Alt Yapı
 • 5 Yıl Sızdırmazlık Garantisi
 • Can Camlı 1 göz ocak/Evye
 • Ranza Altı Dış Bagaj Kapağı ve Alanı
 • 2 adet Monokristal Güneş Paneli, Tam Sinüs Akıllı Invertor, mppt, 150 amp yaşam aküsü
 • Cool Marine 65 lt 12V Buzdolabı (buz yapma ozlelligi var)
 • LED İç Ortam Aydınlatma ve Dış Aydınlatma
 • 90 Derece Açılır Amortisörlü Plexi Camlar
 • Sineklik ve Güneşlikli Camlar
 • U Masa & Panaromik Ön Cam
 • Kavak Kontra Üzeri İthal Kaplama ve Zemin Laminat Kaplama
 • Ön Tüplük - 400 Litre
 • Tavan ve Duvarlar Otomotiv Grubu Kumaş ve Alcantra Deri,
 • 12 V Hidrafor
 • Dış Tente
 • Portapotti WC
 • Dai Shawa Kombi ve Dizel Entegre Su Isıtıcı Şofben (12V)
 • Tavan Heki
Standart Donanımlarla Fiyatı: 110.000 TL (KDV Dahil)

Sonuç ve Yorum: 
Geçtiğimiz yıl Kamp&Karavan Fuarında ortaya çıkmışlardı. Daha önceki yazımda da tanıtmıştım. Genç ve dinamik bir tasarımcı Volkan bey. Karavanın tasarımı tam bir kullanışlılık odaklı tasarım. Biliyorsunuz tasarım ile kullanışlılık çoğunlukla ters orantılı. Ancak bu karavanda hem tasarımı hem de kullanışlılığı görmek güzel. Tekrar Volkan'a aramıza hoş geldin diyorum.
 
Fiyat konusunda benim tavrımı az çok herkes bilir. Bu karavan ürün stratejisi, kilosu ve fiyatı gereği O2 yani ruhsatlı karavana açık. Full donanım ağırlığının 730 kg olması, ve fiyatının 100.000 TL sınırında olması ve aynı zamanda boyunun 4 metre olması sebebiyle ruhsatlı tercih edilebilir. Firma zaten O2 belge başvurusunu da yapmış durumda.
Diyeceksiniz ki, O2 boya göre mantıklı mı? 4 metre üzeri boy, ve standart ağırlığın 730 kg olması ruhsatlı bile olsa mevcut aracınızı değiştirmeden ruhsatlı olarak çekmenize imkan veriyor.
Ortiz'de de bu eleştiriyi yapmıştım.(Ağırlık Konusunda) Ancak bu karavanın farkı, tam donanımda pencereleri ile 730 kg gelmesi. Yani siz, kişisel yükünüze dikkat edip, örneğin Volkan beyle konuşup, 150 amper jel akünüzü lityum yapıp, tenteyi portatif yapıp karavanı kullanırsanız çok rahatlıkla 700 kg da çıkarsınız. Ve bu şekilde O1 olarak ruhsatsızda rahatça kullanabilirsiniz. Karavana sonradan donanım olarak ekleyeceğiniz bir şeyde olmaz. Çünkü full bir karavan.
Güçlü ve farklı yönleri, monoblok yapısı, al ko alt yapısı ( 1 tonluk şase) camları ile tüplüğü ile, donanımları ile tam bir karavan olması ve özellikle cam tavanı ve deri kaplaması ile Avrupa ithal karavanları andırması şeklinde sıralanabilir.
Yatak ve Ranza genişlikleri ideal ölçülerde. U masa zaten cam tavanla birleştiğinde inanılmaz bir ferahlık hissi veriyor.
Yalıtım için köpük ve zaten Fiber gövdenin de özellikle yazın serin tutması anlamında başarılı bir yalıtım ekipmanı olduğunu biliyoruz.
 
Sonuç olarak, ben tam anlamıyla tam donanımlı bir karavan istiyorum, monoblok olsun, ruhsatlı kullanmak istesem bile aracımı değiştirmeyeyim, ithal karavanları hiç bir şekilde aratmasın dediğiniz de çok rahatlıkla değerlendirilebilecek bir karavan.
Rakiplerine göre değerlendirecek olursak, Monoblok segmentte Umarsan Rena 3, tasarım ve lüks algısında Carpento, O1-O2 tercihi ile Ortiz karavana direk rakip olarak düşünüyorum. Ve rakiplerindeki özellikleri tek bir karavanda topladıkları içinde üstün görüyorum.
Tip onay süreci başlamış. Muhtemelen 1-2 ay içinde sonuçlanır.
Birde değinmeden edemeyeceğim bir havalandırma durumu var. Karşılıklı 90 derece açılır camlar, Mutfak - Banyo'da karşılıklı camlar ve ranzalarda arkada 2'li açılır cam standart... Şuana kadar havalandırma anlamında gördüğüm en başarılı karavan.
 
Negatif yönlerinde, zeminde laminant kaplama gibi detaylar biraz ağırlığı arttırıyor. Bundan sonraki süreçte Volkan bey bence ağırlığı bir miktar daha azaltma yolunda bazı yenilikler yapabilir. Fiyatı da çok 100.000 TL üstüne çıkarmadan ve hatta yapacağı tedarik anlaşmaları ile daha fazla donanım seçeneği sunarak (TV, Fırın vb.) bu karavanı yerli karavanlarda olmayan bir seviyeye getirebilir.
 
Bu noktada ben bu karavanı alır mıydım...
100.000 TL yi geçtim, 50.000 TL bütçem bile yok biliyorsunuz. Bütçem olsaydı, ilk iş gider bakardım. Ve muhtemelen alırdım. Ancak engelli olmam sebebiyle BE ehliyet alamıyorum. Bu yüzden yukarıda belirttiğim gibi Lityum akü portatif tenteli opsiyonları ile 700 kg yakın düşerek almaya çalışırdım.
Eğer BE ehliyet sıkıntısı olmayan üyelerimiz varsa ve bu karavanı düşünüyorlarsa hiç düşünmeden O2 ruhsatlı olarak alabilirler.
 
Saygılarımla,
 
Burak DEMİRAL - KampTekneKaravan Kulübü Editörü