Marka: Pehlivan Karavan
Firma Sahibi: Mustafa Pehlivan - 0541 351 31 00
Web Sitesi: http://www.pehlionecaravan.com/ 
Üretim Yeri: Ankara
Model: O1 2-3-4 Kişilik Model
Ölçüler: 4.07 metre boy, 2.07 metre en, 1.87-1.95 metre iç yükseklik
Standart Donanımlarla Ağırlık: 680 kg.
Yatak: Ön Çift Kişilik/Masa 1.27 metre genişlik, 1 yatak veya 2'li Ranza
Gardrop: Var.
Tip Onay Belgesi: TÜV SÜD'e hem O1 sınıfı hem de O2 sınıfı belge başvurusu yapılmış.

Standart Donanım:
 • Komple Al-Ko Frenli Alt Yapı ve Amortisör
 • 2 göz Ocak/Evye
 • Yatak Altı Dış Bagaj Kapağı ve Alanı
 • 90 lt 12V Buzdolabı (Buz yapma özelliği var.)
 • LED İç Ortam Aydınlatma ve Dış Aydınlatma
 • 90 Derece Açılır Amortisörlü Plexi Camlar
 • Sineklik ve Güneşlikli Camlar
 • Kavak Kontra Üzeri İthal Kaplama
 • 12 V Hidrafor - 100 lt Temiz Su Tankı
 • Duracell 60 Ah Akü + 220 V /30 A Akü Şarj Cihazı İthal + 220V Ac & 12V Dc Sigorta Panel
 • Portatif WC
 • Manuel Mafsallı ve Kasetli Yan Tente Genişlik 3000 mm x Derinlik 2500 mm
 • 2 Tavan Heki - Manuel Katlanır Basamak
Standart Donanımlarla Fiyatı: 75.000 TL (KDV Dahil)

Sonuç ve Yorum:
Biliyorsunuz ki artık gerek pandemi etkisi ile gerekse sık seyahat edemememden dolayı özellikle yeni karavanların canlı modellerini görmüyorum. Zaten bu kulüpte bizler, üzerine basa basa KALİTE/KULLANIŞLILIK vb. konularda yorum yapmadığımızı, daha çok üreticilerin standart olarak sunduğu donanımlar ve karavanlar üzerinden fiyat/performans değerlendirmesi yaptığımızı ve rakip modellere göre değerlendirdiğimizi belirtiyoruz. Bizler karavan gurusu, yıllanmış tecrübesi olan çok bilen karavancılar değiliz. Hatta 1 Yöneticimiz dışında ben dahil hiçbir yöneticimizin de karavanı yok.
Bu açıklamayı tekrar yaptıktan sonra tanıtımını yapmaktan mutluluk duyduğumuz PehliOne Karavan'nın 750 kg altı modeline geçebiliriz.
 
Öncelikle artı yönlerinden başlarsak:
Farklı iç planlar ile karşımıza çıkıyor marka. 4 kişilik isterseniz farklı yerleşim planları sunuyor şirket. Benim tüm üreticilerimize yaptığım öneri aslında Pehlivan karavanda uygulanmış gibi gözüküyor. Standart onaylı bir dış model, ölçüleri 4 metre... Ve farklı iç model kombinasyonları ile herkese hitap eden bir karavan markası... Farklı ölçülerde 2-3-4 kişilik karavanlar yapıp hepsine 60-70.000 TL harcayıp tip onay belgesi almaya ne gerek var... Sonuçta 2 kişi bile olsanız, arkada/önde sabit bir yatağınız dururken, perdenizi çeker, arka/önde tek kişilik (Ya da yukarı kalkan ranzalı şekilde) yatak/masa kombinasyonu ile sabit bir masa da yemeğinizi yersiniz. 3 kişiyseniz zaten sıkıntı yok. 4 kişiyseniz üste bir ranza eklenir, oldu ve bitti. Bu anlamda Pehlivan karavanı başarılı bulduğumu belirtmeliyim.
Ağırlık olarak 680 kg altı ağırlıkta başarılı bir ağırlık. Çünkü bizler hep 700 kg altı öneriyoruz üreticilere, hatta mümkünse 600 kg ne kadar yakın, o kadar iyi diyoruz. Bu şekilde "Gerçekte 750 kg altı karavan yok aslında" diyenlerin söyledikleri boşa çıkmış oluyor. Bir de O2 belgesi durumu var. Yani 4 metre olarak siz bu karavanı çok beğendiniz ve ruhsatlı almak istiyorsunuz, üreticinin O2 belge başvurusu da var, alabilirisiniz...
Diğer güçlü ve farklı yönleri ise, al ko alt yapısı ( 1 tonluk şase) Karavan camları, 4 metre üzeri iç uzunluğu 2 metre üzeri iç genişliği ile 750 kg altı karavanlarda ortalamanın üstünde olan boyutları olarak sıralanabilir...
Yatak ve Ranza genişlikleri ideal ölçülerde.
Yalıtım ile ilgili zaten Mustafa bey ile görüşürseniz ciddi anlamda yaptıklarını size anlatıyor ki satış ilanına da yaptıklarını yazmış.
Sonuç olarak, 12 V Buzdolabı ve 60 Amper aküsü ile standart 12 V tesisatı ile elektrik anlamında karavana sahip olan bir çok kişi güneş paneli taktırmama gerek var mı diye sorgulayabilir. Dışarıdan takviye ile çok rahatlıkla kendine yetebilir bu anlamda.
 
Rakiplerine göre değerlendirecek olursak, burada fiyat öne çıkıyor. Çünkü biliyorsunuz fiyatı etkileyen ilk konu şase. Ve bu karavanda Al-Ko Şase var. Sonraki konu, camlar... Ve bu karavanda Amortisörlü Plexi Karavan camı var. Bunları çıkarıp, yerli şase ve minibüs camına döndüğünüz zaman otomatik olarak yaklaşık 20.000 TL fiyatı düşüyor. 75.000 TL vergi dahil satış fiyatı ile şuan da mevcut konjonktürde 50.000 TL civarı alt segment fiyat kategorisi, 75.000 TL civarı orta segment fiyat kategorisi ve 100.000 TL civarı üst segment fiyat kategorisi sınıflamamıza göre tam ortada konumlanıyor. Ve bence bu ölçüler ve yukarıda saydığım maliyetle bu fiyatı dolduruyor...
Elbette gönül ister daha ucuz karavanlara binmeyi. Hatta biliyorsunuz en büyük sebep olan bu fiyatlar yüzünden bende almaktan vaz geçmiştim. (Hanımsal sebepler ve otopark sıkıntısı dışında.) Ama mevcut rakip sıralamasına ve yine rakiplerine göre sunduklarını göz önünde bulundurursak 75.000 TL pahalı diye karşımıza çıkarmıyor bu karavanı...
Tip onay süreci başlamış. Muhtemelen 1-2 ay içinde sonuçlanır.
Ön/arka ve sağ/sol yanda tam açılır camları ve 2 tane dolu dolu tavan hekisi ile yine havalandırma anlamında başarılı bulduğum karavanlardan oluyor, Pehlivan Karavan...
 
Negatif yönü yok mu Burak?
Elbette var... Ah şu tüpün içeride olması, ah önde tüplük olmayışı ya da ah dışarıdan menfezli bir tüp kapağı olmayışı beni çok üzüyor. Bu anlamda mutlaka alacak kişilere minik bir gaz sensörü kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.
 
Bu noktada ben bu karavanı alır mıydım...
Bütçem olsaydı diye başlıyorum her zaman ki gibi, 3 kişilik resimlerini eklediğim modeli gerçekten çok güzel ve farklı bir iç planda sunulmuş. Özellikle banyonun iç hacmine bayıldım. Evimizdeki ebebeyn banyosundan bile uzun 🙂 Ancak tabi ki ranzalı modelde bazı küçülmeler olabilir. (Diğer markalardaki gibi.) Şasesi, camları, ve kaliteli gözüken iç dizaynı ile ben başarılı buldum. Mutlaka gider içine girer bakardım. Ve alabilirdim.
 
Sonuç olarak, Ben Pehlivan Karavanı farklı buldum. Ve farklı olmanın da iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Umarım kendilerini geliştirerek, ağırlıklarını daha da düşürerek ve en önemlisi fiyatlarını çok arttırmadan yaratacakları maliyet avantajları ile daha başarılı olurlar ve isimlerini fazlası ile duyarız.
 
Saygılarımla,
 
Burak DEMİRAL - KampTekneKaravan Kulübü Editörü